середа, 30 листопада 2022 р.

Сьогодні масштаби поширення вірусу імунодефіциту людини набули глобального характеру і постають реальною загрозою соціально-економічному розвитку більшості країн світу.

Всесвітній день боротьби зі СНІДом вперше почали відзначати 1 грудня 1988 року з  ініціативи  Всесвітньої організації охорони здоров’я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров’я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД. Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом − звернути увагу суспільства на цю проблему.

Символом боротьби зі СНІДом є червона стрічка, яка була задумана весною 1991 року. Її ідея належить художнику Франку Муру. Проект «Червона стрічка» (перевернуте «V») символ співчуття, підтримки і надії на майбутнє без СНІДу. У Всесвітній день боротьби зі СНІДом, заклади охорони здоров’я, заклади освіти, культури, підприємства та організації приєднуються до міжнародної ініціативи.

Які основні шляхи передачі СНІД?

  • через кров або предмети, які забруднені кров’ю. Найчастіше цей шлях реалізується при ін’єкційному введенні наркотичних речовин брудними шприцами та голками, що вже використовувались іншими особами;
  • статевий шлях;
  • внаслідок передачі вірусу від інфікованої матері до її дитини підчас вагітності, пологів та годуванні груддю. Ризик інфікування зростає під час годування дитини груддю, при важкому перебігу хвороби у матері та складних пологах.

Яким способом заразитися СНІДом неможливо?

  • При спільному користуванні побутовими речами, посудом, роботі в одному приміщенні
  • У лазні та сауні
  • Підчас поцілунків
  • Обіймах та рукостисканні
  • При чханні та кашлі
  • Через поручні, дверні ручки, столи, стільці
  • При укусах комарів чи інших комах.

Що робити, щоб уникнути інфікування СНІДом?

  • уникати випадкових статевих зв’язків;
  • утримуватись від вживання наркотичних речовин.

Якщо людина є споживачем ін’єкційних наркотиків, для введення наркотичних речовин використовувати індивідуальні шприци, голки, а доцільніше відмовитись від внутрішньовенного вживання наркотичних речовин замінивши їх на таблетовані препарати для замісної терапії. Замісна підтримуюча терапія видається лікарями наркологами.

  • не користуватися спільними засобами гігієни (леза, щітки, манікюрні набори тощо);
  • для нанесення татуювання та манікюру мати індивідуальний або одноразовий інструментарій;
  • для СНІД -позитивної матері, щоб попередити інфікування дитини, необхідно відмовитись від грудного вигодовування.

Як і де можна виявити СНІД?

Пройдіть тестування. Воно дозволяє виявити вірус в організмі вже через 3 місяці з моменту інфікування.

СНІД – це вирок?

Вчасне виявлення СНІД в організмі людини вже не звучить як вирок. Сьогодні в Україні є доступне специфічне лікування СНІДу, що якісно покращує та продовжує життя інфікованої людини.

Пам’ятайте! Якщо ти ВІЛ-інфікований – ти не самотній! Необхідно приєднатися до групи ВІЛ-позитивних людей, отримувати допомогу асоціацій та центрів. ВІЛ-позитивна людина має право вести особисте життя, право мати друзів, право жити, одержувати інформацію й освіту.

ВІЛ може торкнутися кожного, тому важливо надавати ВІЛ-інфікованим психологічну підтримку і допомогу. 

Ми сподіваємось, що людство подолає СНІД! 

вівторок, 29 листопада 2022 р.

 

                       Увага! Корисна інформація!




  1. Відеоролик «Розкажи дорослому, якому довіряєш» щодо попередження сексуального насильства щодо дітей у колі довіри;
  2. Буклет «Дізнайся про свої права в цифровому середовищі» з рекомендаціями Ради Європи щодо поваги, захисту та здійснення прав дитини в цифровому середовищі для дітей та молоді
  3. Відеоролик «Почни говорити» для дітей та дорослих щодо попередження сексуальних домагань у спорті

 Презентація Як не стати жертвою насилля.

понеділок, 28 листопада 2022 р.

 


   ВАЖЛИВОЮ Э ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ  щодо алгоритму дій якщо дитина потрапила в ситуацію насильства, або є свідком домашнього насильства

Дитина обов’язково має звернутися до будь-кого із зазначених у списку нижче:

- Поліції за номером «102».

 - На Національну дитячу «гарячу» лінію за номером 0-800-500-225 або 116 111 (безкоштовно зі стаціонарного та мобільного, анонімно, конфіденційно).

 - На Урядовий кол-центр 1547.

- До дорослих, кому вона довіряє (це можуть бути батьки, вчитель, тренер, старший брат/сестра, інші родичі).

- До працівників закладу освіти, де навчається.

 - Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

- Дільничного офіцера поліції.

- Служби у справах дітей.

- Працівників ювенальної превенції.

- Працівників медичного закладу.

- Громадських організацій, які працюють у сфері захисту прав та інтересів дітей.

- Іншим особам, кому дитина довіряє.

Дитина вправі особисто звернутися до будь якого уповноваженого органу з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей, за захистом своїх прав, свобод і законних інтересів.

неділя, 27 листопада 2022 р.


До уваги учасників навчального процесу!!!

     Щорічно в УКРАЇНІ з 25 листопада до 10 грудня включно, проводиться ВСЕУКРАЇНСЬКА КАМПАНІЯ «16 ДНІВ ПРОТИ НАСИЛЬСТВА» з метою привернення увага та підвищення поінформованості суспільства, до проблеми подолання насильства в сім’ї, протидії торгівлі людьми та жорстокого поводження з дітьми, гендерного насильства та забезпечення рівних прав жінок і чоловіків.

    Дати початку та завершення Кампанії вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок і дітей та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.

 Шістнадцятиденний період кампанії охоплює наступні важливі дати:



 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок
 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом
 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством
 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями
 5 грудня – Міжнародний день волонтера
 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі
 9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією
 10 грудня – Міжнародний день прав людини

вівторок, 22 листопада 2022 р.

 

Безпечна поведінка в цифровому середовищі



                                         


За даними міжнародного дослідницького проєкту ESPAD, у 2019 році лише 6,7% опитаних підлітків в Україні не користувались соціальними мережам. Майже 45% підлітків проводять у соціальних мережах до 3 годин на день, а ще приблизно 50% – 4 та більше годин.

Безпечна поведінка в цифровому середовищі – компетентність, якою мають володіти всі, в першу чергу – діти. У зв’язку зі зростанням чисельності випадків небезпечної поведінки дітей, зокрема обумовлених впливом соціальних мереж в Інтернеті.

Цифрове середовище, зокрема мережа Інтернет, сьогодні є не лише важливим джерелом інформації, але і способом комунікації, який нівелює перепони для спілкування. Через глобальний вплив COVID-19 діти проводять все більше часу в Інтернеті.

Комунікація у віртуальному просторі має свої особливості. Так, інформаційно-комунікаційні технології є важливим інструментом у житті дітей під час здобуття освіти, соціалізації, самореалізації. Водночас, безконтрольне та безвідповідальне їх використання містить ризики для здоров’я, розвитку та благополуччям дітей, зокрема:

  • контактні ризики (сексуальні експлуатації та зловживання, домагання для сексуальних цілей («грумінг», розбещення), онлайн-вербування дітей для вчинення злочинів, участь у екстремістських політичних чи релігійних рухах або для цілей торгівлі людьми);
  • ризики контенту (принизливе та стереотипне зображення та надмірна сексуалізація жінок та дітей; зображення та популяризація насильства та нанесення собі ушкоджень, зокрема, самогубств; принизливі, дискримінаційні або расистські вирази або заклик до такої поведінки; реклама, контент для дорослих);
  • ризики поведінки (залякування, переслідування та інші форми утисків, розповсюдження без отримання згоди сексуальних зображень, шантаж, висловлювання ненависті, хакерство, азартні ігри, незаконне завантаження або інші порушення прав інтелектуальної власності, комерційна експлуатація);
  • ризики для здоров’я (надмірне використання призводить до позбавлення сну та фізичної шкода).

четвер, 17 листопада 2022 р.

 

Як боротися з надмірним хвилюванням



🟣  Хвилювання — це передусім нервовий стан людини. Також це поняття означає думки,  які наповнюють людину тривожністю за майбутнє та не дають спокою. Зараз цей стан супроводжує українців усюди.

Звісно, в деяких моментах хвилювання може бути навіть корисним, але не надмірне.

☝️  Якщо ви відчуваєте постійне хвилювання, не можете знайти собі місця та зібрати думки докупи, тримайте ПОРАДИ:

🟣 Опануйте техніки дихання. Вони допоможуть знизити рівень тривожності, покращити сон, ви зможете почуватися спокійніше.

🧘🏻‍♀️ Наприклад, можна спробувати таку: займіть зручне положення, розслабтеся та  зосередьтеся на своїх відчуттях. Зробіть повільно вдих, затримайте дихання на 5 секунд, а потім повільно та протяжно зробіть видих. Повторіть цей комплекс мінімум 5 разів, як супровід можете використовувати релаксаційну музику.

🙍🏻‍♀️  Також можна спробувати техніку «Розслаблення через напруження». Поступово напружуйте окремі ділянки свого тіла на декілька секунд (м’язи руки, прес, м’язи ніг і т. д.), а потім розслабте їх. Повторюйте по два рази для кожної ділянки тіла.

🗒  Перемістіть своє хвилювання на папір. Навички малювання взагалі не важливі. Спробуйте уявити, де ви відчуваєте хвилювання, яке воно (розмір, колір, фактура і т. д.), а потім намалюйте. Після цього проаналізуйте свій малюнок, що хочеться з ним зробити. Домалювати щось — домалюйте, порвати — порвіть і т. д.

 

Кожен для себе підбирає свої методи, як впоратись із хвилюванням.

Це залежить від психічних особливостей людини, оскільки всі ми індивідуальні.

 

 

 

вівторок, 15 листопада 2022 р.

 *ШАНОВНІ відвідувачі блогу*



16 листопада світова спільнота відзначає Міжнародний день толерантності проголошений статтею 6 Декларації принципів толерантності, для того, щоб піднести громадську свідомість, звернути увагу на небезпеку, приховану в нетерпимості, протидіяти її проявам, сприяти формуванню психології толерантності та вихованню в її дусі.    

Вміння терпимо та з розумінням ставитись до оточуючих, це невід'ємна складова сучасного життя та умова співіснування різних людей в одному суспільстві. Адже кожен із нас унікальний. А для того, щоб досягти успіху у власному житті, не витрачати сил на конфлікти, «побутові війни», кожному доцільно сформувати у собі толерантність як рису характеру. 

 *Для цього необхідно:*

1.Бути готовими до того, що всі люди різні – не кращі й гірші, а просто різні.

2.Навчитися сприймати людей* такими, якими вони є, не намагаючись змінити в них те, що нам не подобається.

3.Цінувати в кожній людині особистість і поважати її думки, почуття, переконання незалежно від того, чи збігаються вони з нашими.

4.Зберігати «власне обличчя», знайти себе і за будь-яких обставин залишатися собою.

Отже, якість будь-якого суспільства залежить від здатності людей співіснувати одне з одним, від того, чи сприймають вони одне одного, чи поважають і підтримують, чи навчаються одне від одного, чи об'єднують свої зусилля в ім'я загального добра, для постійного поліпшення свого матеріального й духовного життя. В умовах соціального розмаїття дуже важливо встановити культуру миру, що неможливо без дієвого виховання, заснованого на принципах толерантності.

Саме тому, це свято покликане шанувати рівність всіх людей, не залежно від походження, кольору шкіри, етносу, національності, релігійних вподобань, гендерної ідентичності чи світогляду. 

До вашої уваги Донецький обласний навчально-методичний центр психологічної служби системи освіти пропонує:

БУКЛЕТИ

ПОСИЛАННЯ ДЛЯ ЗАВАНТАЖЕННЯ:

1.https://drive.google.com/file/d/1CM2WJBw0IllWaEwMsWMLw4e23HFzmLxi/view?usp=sharing  

2.https://drive.google.com/file/d/1MO08e8nVYqBOGSE2VYMQEBgvknL9FJz1/view?usp=sharing 

3.https://drive.google.com/file/d/1RZuyfxVhkiS-9wrGFbKtPbFywyCyOE4T/view?usp=sharing 

4.https://drive.google.com/file/d/16kK7-J_Jgk9q-IuNmVB-b5e9ini3dZRb/view?usp=sharing 

5.https://drive.google.com/file/d/1Q_AH1go6FWtymmt6z4kGd8Mqm9G2kBve/view?usp=sharing 

6.https://drive.google.com/file/d/1hqwwdZ1XVRqZgqgn6K8CTRLk1DOtSAcA/view?usp=sharing 

7.https://drive.google.com/file/d/1qdBzwcqYd254cMrt2sUFuPxeWRvXyKSP/view?usp=sharing 

8.https://drive.google.com/file/d/1YgtBGib41-gp9LjlMMjfYBj4aDbXW0mw/view?usp=sharing 

ВІДЕОМАТЕРІАЛИ 

«ПОРАДИ ЩОДО ВИХОВАННЯ ТОЛЕРАНТНОСТІ У ДІТЕЙ»

📧 ПОСИЛАННЯ ДЛЯ ЗАВАНТАЖЕННЯ:

https://drive.google.com/file/d/1K675dS6UuIMybHgkpKCAJBFs-RjEsSsH/view?usp=sharing 

«ПРИКЛАДИ ПОРУШЕННЯ ТОЛЕРАНТНОСТІ. ДИСКРИМІНАЦІЯ»

📧 ПОСИЛАННЯ ДЛЯ ЗАВАНТАЖЕННЯ:

https://drive.google.com/file/d/1kpm3-CH1nowS4hWZFERbEvI3s2WbkNGK/view?usp=sharing 

ДОСТУП ДО ВСІЄЇ ПАПКИ

16 ЛИСТОПАДА – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ТОЛЕРАНТНОСТІ                                                                                              https://drive.google.com/drive/folders/1ippnhB3KHhxDqEZnOeMeZlWl1nIULURv?usp=sharing 

💛💙 *З думкою про вас* _колектив Донецького обласного навчально-методичного центру психологічної служби системи освіти (КЗ ДНМЦ ПС)._

понеділок, 14 листопада 2022 р.

 

 



Як подбати про свій ментальний стан під час війни. Поради підліткам.

Все, що потрібно знати про свій ментальний стан під час війни.

Війна виснажує нас не лише фізично, а й емоційно.

Тому вкрай важливо дбати про свій ментальний стан та зберігати спокій.

Рекомендації для підлітків, що допоможуть подбати про свою безпеку, моральний стан.

Як зберегти ментальне здоров’я під час війни

 Дбай про медіаграмотність

Будь уважним(-ою) до того, яку інформацію отримуєш інформацію. Зараз триває інформаційна війна, зброєю якої є фейки. Довіряй лише офіційним джерелам інформації.

Не поширюй далі інформацію, якої немає офіційних підтверджень

У разі отримання якоїсь інформації від знайомих, проси посилання на її джерело.

Дотримуйся режиму дня, за яким жив/жила до війни

Якщо це можливо хоча б частково.

Це надасть почуття хоч якоїсь стабільності та допоможе тримати себе в нормі.

Обговорюй те, що відбувається

З батьками та/або іншими важливими для тебе людьми.

Такі обговорення є корисними для емоційної стабілізації та зміцнення єдності з родиною.

Підтримуй спілкування з друзями

Спілкування є базовою потребою кожної людини.

Щоб не почати ізолюватися, ми потребуємо постійного спілкування та емоційної залученості.

Обирай різні теми для обговорень, не фокусуючись на травмуючих для психіки подіях.

Долучайся до допомоги іншим

Але переконайся, що це безпечно. Волонтерство надає наснагу та внутрішні сили.

Але краще волонтерити разом з батьками або іншими знайомими дорослими.

Дотримуйся порад, зберігай спокій та бережи себе!

середа, 9 листопада 2022 р.

 

СОЦІАЛЬНИЙ ПЕДАГОГ ПОРУЧ!



Для педагогів:

Для учнів:

Для батьків:

середа, 2 листопада 2022 р.

 

Як батькам розуміти свою дитину та як розмовляти з підлітками про війну та небезпеку?


Війна – неймовірний стрес для кожного українця. Підлітки, на відміну від дітей, вже розуміють, що відбувається, і дуже часто не знають, як реагувати.

Цікавий факт про підлітків. Вони дуже відрізняються і від дітей молодшого віку, і від нас, дорослих, та їх особливість має у даній ситуації як мінуси, так і плюси. Плюс в тому, що вони легко проходять кризи. Вони навіть у мирний час дуже важко переживають свої підліткові стани. Однак, саме завдяки цьому вони більше готові до руйнувань звичних основ, ніж дорослі. При цьому, підлітки переживають ті самі емоції, які переживають і дорослі: страх, розгубленість, відчай. Для них це більш звичний стан, який супроводжує їх увесь підлітковий період. Але коли ці стани загострюються, вони стають більш інтенсивними.

Підлітки проявляють емоції дуже незвичним способом.

Діти, коли їм страшно, плачуть, просяться на руки, щоб їх обійняли, ставлять питання, інколи страшні.

Дорослі діляться один з одним, обговорюють новини.

У підлітків же зовсім не типові реакції. Наприклад, підліток може стати надмірно дратівливим абсолютно на все: до нього не підійти, не попросити. Батьки це сприймають, ніби він заважає такою поведінкою. Другий спосіб реагування підлітка: вони починають ображатися. Стають вразливими. При цьому, ображаються вони лише на близьких: на братів, сестер, найближчих друзів, батьків. Це так само часто сприймається дорослими як фактор, що заважає розбиратись у більше серйозній ситуації, що склалася. Також, вони можуть стати гнівними, злитися на все, кричати, матюкатись. І це теж дратує дорослих. Є ще один тип реакції, який дуже незвичний для дорослих: це абсолютний спокій, позитив, незворушливість, ніби взагалі нічого не відбувається. Ніби все абсолютно нормально. Що теж дуже дисонує зі станом дорослого, яких знаходить у стресі.

Усі ці реакції, які ми можемо бачити і які не схожі на те, що людина боїться, це все і є демонстрація та способи вияву тих переживань, що відбуваються у підлітка. І проявляє він це тому, що дуже не хоче бути схожим на дитину. Він не хоче бути слабим, він не хоче бути боягузом, він намагається бути більш дорослим, аніж самі дорослі. Наші підлітки намагаються нас захистити. Перемкнути на інше, не про війну, страх смерті, а на моменти, які дратують, ображають. Вони захищають нас та намагаються бути опорою. Всередині у них маленький екзамен на дорослість, ніби вони перевіряють, наскільки вони круті, сильні, сміливі, аби не бути дитиною, а бути дорослим.

Деяких батьків це зводить з розуму, бо вони не знають, як із ними спілкуватись. Емоції та реакції у підлітків можуть бути у будь-яких поєднаннях, і це абсолютно нормальна реакція на те, що відбувається. Їх необхідно підтримувати та висловлювати подяку. Але більше треба говорити про наші стани. Адже дорослі намагаються захистити своїх дітей, захищаючи від усієї інформації. З підлітками необхідно бути чесними, відвертими. Не потрібно ховати свої емоції, свої страхи та переживання. Необхідно говорити про це, впроваджуючи думку позитивним закінченням. Дорослі для підлітка – модель, як можна переживати ці стани та при тому рухатись в сторону перемоги, подолання страху. Ми можемо показувати їм напрям, як виховувати в собі найкращі якості дорослості.

Це для них травматично, оскільки у підлітковому віці вони спираються саме на своє коло спілкування з однолітками. Коли підліток втратив спілкування зі своїм класом, зі своєю спортивною секцією, з колом друзів і опиняється у місці, де йому абсолютно не знайомі картинки, запахи, звуки, способи та правила спілкування та режим життя, у них виникає дуже сильний стрес. Згідно з підлітковим способом мислення, він поділяє світ на «своїх» та «чужих». І відчуває себе «чужим». Навіть коли в абсолютно безпечній ситуації для дорослого цінна ця безпека, а для підлітка – не настільки. Батькам необхідно допомогти адаптуватись. Це можуть бути такі самі евакуйовані підлітки, з якими, навіть за допомогою волонтерів, необхідно організувати клуби, гуртки, які дозволять підліткам спілкуватись один з одним. Також підлітку дуже важливо відчувати себе потрібним. Можна долучити його до волонтерської роботи. Тоді момент «непотрібності» та «вигнаності» проходить.

вівторок, 1 листопада 2022 р.

 

02.11.2022

СОЦІАЛЬНИЙ ПЕДАГОГ ПОРУЧ!

Шановні учні, батьки, педагоги! у цей складний  воєнний час поруч з вами психологи, педагоги, які готові прийти на допомогу.
Я приготувала для вас корисні матеріали і сподіваюсь що вони стануть для вас у нагоді…

Для педагогів:

Для учнів:

Для батьків:

Гарячі лінії

  • Цілодобова лінія психологічної підтримки  «Між нами» Львівський міський центр соціальних служб –
    0 800 307 305. Дзвінки з будь-яких операторів – безкоштовні.
  • Цілодобова безоплатна правова допомога /Free Legal Aid –
    0 800 213 103. Консультування з правових питань.
  • Центр психосоціальної підтримки НаУКМА та БО «Голоси дітей». Гаряча лінія для дітей (08.00 – 22.00):
    096 039 22 58; 099 198 57 95; 063 558 12 82.
  • Гаряча лінія НУО «Людина в біді». Безкоштовні психологічні консультації (24/7)
    0 800 210 160.
  • Центр-Ресурс Професіонал. Системний сімейний психотерапевт. 09.00 – 20.00
    тел у Польщі +4 873 311 52 96.
    Вайбер, телеграм: 067 718 99 66; 063 721 04 63; 066 219 09 73

Сильне емоційне потрясіння, стрес, відчуття небезпеки можуть викликати у вашої дитини психологічну травму. Читайте нижче, як визначити, що у вашої дитини психологічна травма, та як ви можете їй допомогти. Якщо дитині потрібна допомога спеціаліста – можна звертатися на дитячу гарячу лінію нашого партнера Ла Страда-Україна/La Strada-Ukraine, яка працює в онлайн режимі. Щоб отримати консультацію пишіть:

 

Мультфільм “Що робити, коли лунає сирена?”

Мультфільм “розповідає” дітям, що потрібно робити, коли чути сигнал повітряної тривоги.

Переглянути мультфільм “Що робити, коли лунає сирена?”

 Шановні класні керівники!Департамент освіти і науки облдержадміністрації проводить інформаційну кампанію для батьків (законних представникі...